Liverpooli mposht me rikthim Milanin në “San Siro”

Liverpooli ka mposhtur me rikthimin Milanin si mysafir me rezultat 1:3.

Kuqezinjtë me të filluar ndeshjen arritën të marrin epërsinë pas një aksioni të nisur bukur,e  të finalizuar nga Christian Pulisic.

Por Liverpooli nuk u ndal dhe arriti fillimisht të barazojë rezultatin.

Ibrahima Konate shënoi pas asistimit të Trent Alexander-Arnold për të barazuar shifrat.

Pak pa përfunduar pjesa e parë, Virgil van Dijk realizoi me kokë për të dërguar skuadrën e tij në pushim me epërsi minimale.

Me të filluar pjesa e dytë, Liverpoolit shënoi sërish, kur Cody Gakpo asistoi te Dominik Szoboszlai që shënoi për 3-1 në minutën e 67-të.

Deri në fund nuk kishte më gola të tjerë dhe Liverpooli iu gëzua fitores së parë në sistemin e ri të Ligës së Kampionëve.